A burgonyát meghámozom, felkarikázom, beleteszem a babérlevelet, az ételízesítőt, a felaprított hagymát és annyi vizet, ami bőven ellepi. Puhára főzöm. A babért kiveszem, összetöröm a krumplit, majd felengedem megfelelő mennyiségű vízzel, utána izesítem. Ha felforrt, belekeverem a liszttel elkevert tejfölt, a zsiradékot és az apróra vágott petrezselyemzöldet.
Pirított zsemlekockával, pirított kenyérrel finom.
Kb. 4 liternyi levest szoktam főzni belőle, tehát a vizet úgy kell kalkulálni. Akkor szokam készíteni, ha nagyon sietek, mert nem időigényes és nagyon egyszerű, laktató is.
Jó étvágyat!
Brokkoli krémleves
Vegyes zöldségleves
A zöldségeket megtisztítom, a hagymát egészben hagyom, a répát, zöldséget, karalábét, zellert, burgonyát azonos nagyságúra szeletelem. Az olajon pár percig pirítom a feldarabolt zöldségeket, és a hagymát (a burgonyát, és a borsót később adom hozzá), majd rászórom a pirospaprikát, és felengedem annyi vízzel, hogy ellepje, sóval és borssal ízesítem. (nyáron borsikafüvet is szoktam hozzá adni). Mikor felfőtt a leves, hozzáadom a burgonyát, és (télen) a fagyasztott borsót, öntök még hozzá vizet, tehetünk a levesbe zeller- és petrezselyemzöld leveleket is. Lassú lángon készre főzöm.
Sárgarépa krémleves
Hozzávalók: 50 dkg sárgarépa, 1,5 liter zöldségleveskockából főzött leveslé, 3 evőkanál vaj, 1 evőkanál liszt, só, cukor, 1 dl tejszín, 1 tojássárgája, (2-3 db burgonya).
Elkészítés: A finomra reszelt v. felkarikázott sárgarépát vajon megpároljuk. Párolás közben gyakran kevergetjük, és kevés sóval, cukorral ízesítjük. Apránként leveslét adunk hozzá, hogy ne égjen le. Amikor megpuhul, liszttel megszórjuk, felöntjük leveslével és kiforraljuk. Átpasszírozzuk, visszatesszük a tűzre, majd folyamatos kevergetés közben felforraljuk. A tejszínt tojássárgájával elkeverjük, habverővel kevergetve a leveshez adjuk, de már nem forraljuk. Levesbetétként laskára vágott sárgarépát, vagy fokhagymás pirítóskockákat adhatunk hozzá. Jó tanács: Sűrítési trükk: A lisztszórás egyfajta sűrítési módszer. A lisztet általában zsírjára lesütött húsokra vagy zöldségekre szórjuk, majd addig kevergetjük, míg a liszt kissé megpirul, és nyers ízét elveszíti. A lisztérzékenyek sűrítőanyagként főtt, áttört burgonyát adjanak az ételekhez.
Krumpli leves galuskával
40 dkg burgonyát meghámozunk, megmossuk, apró kockákra vágunk. 1 db vöröshagymát megtisztítunk apróra vágjuk. 1 kanálnyi zsírban a hagymát megpirítjuk, megszórjuk 1 késhegynyi pirospaprikával és felengedjük 1 liter vízzel, Belerakjuk a kockára vágott krumplit, megsózzuk, hagyjuk főni. Rakunk bele apróra vágott friss petrezselyemzöldet is. Addig forraljuk csendesen míg a krumpli meg nem puhul. Ahogy fővi el a vizet, bótoljuk. Belefőzünk 1 tojásból, 3 kanál lisztből készített csipetkét. Galuskaszaggatóval beledolgozzuk a levesbe és hagyjuk még főni egy kicsit.
Jó étvágyat!
Almaleves
1. A zöldborsót kifejtjük, megmossuk. A répát, a zöldséget megtisztítjuk, megmossuk, kisebb darabokra (kockákra, karikákra) vágjuk, a hagymát egyben hagyjuk, a petrezselymet leöblítjük, felaprítjuk.
2. A borsót, a répát, a zöldséget, a hagymát kb. 1 liter vízben feltesszük főni, beletesszük a leveskockát, és lefedve, lassú tűzön az egészet puhára főzzük.
3. Az olajat felforrósítjuk, világosra pirítjuk benne a lisztet, lehúzzuk a tűzről, és hozzáadjuk a pirospaprikát. Felengedjük kb. 3 dl vízzel, csomómentesre elkeverjük, és a levesbe öntjük, azaz berántjuk vele a levest. Sóval, borssal ízesítjük.
4. A levesbe szórjuk a tésztát, és kb. 5 percig főzzük. Lehúzzuk a tűzről, megszórjuk a petrezselyemmel, 10 percig állni hagyjuk, és utána tálaljuk.
Rizsleves
Egy pici zsiron megpirítom az 1 bögre rizset és föleresztem 1 liter vizzel, teszek bele 1 cipet sót és főzöm. fél liter tejjel fölengedem, ha már kezd puhulni a rizs, apróra vágott friss petrezselyemzöldet dobok bele és hagyom még főni, ha kell lehet bele önteni még vizet, de tejet is rakhatunk még. Megkóstoljuk, ha ízetlen nem kell bele más csak kicsi só.
Kisfiam nagy kedvence ez a leves, de nálunk mindenki szereti.
Jó étvágyat!
Tejfölös zöldbableves
A zöldbabot tisztítsd meg, s vágd kb. 2 centis darabokra, majd a csontlében (ha nincs, akkor sós vízben) főzd puhára. Közben a zsírral és a liszttel készíts zsemleszínű rántást, ebbe előbb keverd bele a finomra vágott vöröshagymát, az összezúzott fokhagymát, majd a rántást öntsd fel kevés hideg vízzel, és keverd simára, végül add a leveshez. Jól forrald össze, ízesítsd sóval és ecettel, majd keverd hozzá a (leves óvatos hozzáadásával előbb átmelegített) tejfölt.
Jó étvágyat!
Szilvaleves
Hozzávalók:
1 kg érett szilva, 2 dl tejföl v. tejszín,1 evőkanál liszt
1 citrom, cukor, 1 vaniliáscukor,1 kis darabka fahéj, 1 csipet őröltfahéj, 6 szegfűszeg
A szilvákat kettévágjuk v. egészben hagyva lábosba tesszük, felöntjük 2 liter vízzel. Hozzáadjuk a citromlevet, fahéjat, szegfűszeget majd felforralva 5-6 percig főzzük, a szilva érettségétől függően, nehogy szétfőjön. A tejfölt v. tejszínt egy tálkában kikeverjük a liszttel, majd felhígítva 1-2 evőkanál forró szilvalével, szűrőn keresztül a leveshez adjuk. Megkóstolva adhatunk hozzá még cukrot vagy citromlevet, ízlés szerint. Hidegen és forrón is tálalhatjuk.
Jó étvágyat!
Köménymagos leves
Hozzávalók:
másfél evőkanál olaj,
2 dkg liszt,
fél kávéskanál köménymag,
hagyma,
pirospaprika,
só.
Elkészítés:
Sötét zsemleszínű rántást kész-tünk, beletesznk egy csapott kiskanál köménymagot és azzal is 1-2 percig pirítjuk. Meghintjük a paprikával és hidegvízzel felengedjük. Belefőzünk egy kis fej hagymát egészben, 15 percig főzzük, s tálalás előtt leszűrjük. Erősítő étrendnél belehabarhatunk egy egész tojást. Pirított zsemlekockával tálaljuk.
Elkészítés ideje: 20 perc
Jókai bableves
A szalonnát felkockázzuk zsírjára sütjük, a hagymát, fokhagymát felaprítjuk, rádobjuk a szalonnára. Ha üvegesre pirult a hagyma, hozzáadjuk a zellert, a karikára vágott fehér és sárgarépát. Pár percig hagyjuk együtt pirulni majd hozzáadjuk a babot, melyet előző este beáztattunk és felöntjük annyi vízzel, hogy teljesen ellepje. Fűszerezzük borssal, babérlevéllel, sózni nem kell mert a füstölt húsok elegendő sót tartalmaznak. Mikor felforrt a víz beletesszük a füstölt csülköt, melyet érdemes kissebb darabokra vágni, hogy gyorsabban megpuhuljon. Ha a hús és a bab is megpuhult hozzáadjuk a karikákra vágott füstölt kolbászt és behabarjuk. A kész Jókai bablevest levesszük a tűzhelyről és ízlés szerint belekeverhetünk tejfölt is. A Jókai bablevest forrón tálaljuk, kenyeret kínálhatunk mellé.
Jó étvágyat!
Pirított reszelttészta leves
Elkészítése:
A kockára vágott füstölt szalonna zsírját kiolvasztjuk, a tűzről levéve kicsit hűlni hagyjuk. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a fűszerpaprikát, a tűzre visszatéve pár pillantig pirítjuk, majd hozzádajuk a zöldbabot, babérlevelet, kevés vizet. Félpuhulásig pároljuk, majd rászórjuk a morzsolt tárkonyt, felöntjük 1 liter forró vízzel és hozzáadjuk a tasak tartalmát. A tasakon olavsottak szerint készre főzzük a levest. Tálalás előtt hozzáadjuk a tejfölt és a hámozott kiskockára vágott paradicsomot. Még frissebbé varázsolhatjuk levesünket ha finomra vágott, friss, cserepes tárkonylevéllel szórjuk meg tálaláskor.
Elkészítési idő: 15-30 perc
Jó étvágyat!Babgulyás másképp
Hozzávalók:
Elkészítés:
A babot és a füstölt húst előző este külön vízbe beáztatjuk.
Az olajon az apróra vágott hagymát és a friss édespaprikát megfonnyasztjuk, félrehúzzuk a tűzről, beleszórjuk a piros fűszerpaprikát, borsot, ételízesítőt, feldarabolt paradicsomot, a kipréselt fokhagymát, kicsit felengedjük, egy kicsit újra főzzük (igazi jó pörköltalap lesz), és beletesszük az előző este megáztatott babot és a kockákra vágott füstölt húst. A sózással vigyázzunk, mert a füstölthús sós. Annyi vizet kell ráönteni, hogy ellepje. Félpuhára főzzük, ezután kerül bele a kockára vágott friss hús, tovább főzzük. Amikor kész, vízzel felengedjük, újra átfőzzük, hogy ne l